Народно читалище „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето отбеляза 60- годишен юбилей
Тържествено, с поклон и признание пред неугасимия дух на самодейците и с голяма празнична торта, читалищни и кулкурни дейци, както и жители и гости на село Полето, отбелязаха 60- годишния юбилей на Народно читалище „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето.
Красивата и обновена зала на културната институция се оказа малка, за да посрещне всички, които искаха да бъдат в своето читалище за неговия юбилей и рожден ден. Изключителна бе атмосферата още от входната врата на духовната институция. Празнична украса посрещна всички гости, дошли да споделят тържеството на родното Читалище. Деца, пременени в народни носии посрещаха с питка всички гости, които бяха дошли да уважат празника.
Водещата на вълнуващия празник Снежана Стоименова даде старт на събитието с трогателно стихотворение и приветствие към всички за „Добре дошли“. Поздрав към всички гости отправиха децата от СУ ”Св. Св.Кирил и Методий”- град Симитли, малките жители на красивото симитлийско село, децата от група „Калинки“ към ДГ „Радост“, филиал „Полето“, както и Христо Ковачки, които с ангелския си глас изпя няколко песни по повод празника.
Г-жа Стоименова припомни на малки и големи кратка, но интересна информация за историята на читалището, също и че на 21 септември 1964 година с Протокол № 4 в Окръжен съвет на читалищата в град Благоевград е регистрирано читалище „Никола Вапцаров” от председателя на Управителния съвет Кирил Костурков.
По това време започва активно събиране на дарения от местното население за построяването на читалище. На 10 април 1980 година е направена първата копка от представители на Окръжен читалищен съвет, Славка Григорова –кмет на селото и Кирил Костурков –председател на читалището. Строителна бригада, с бригадир Любомир Петров, строителен техник Георги Георгиев, много мъже и момчета от селото - с много труд и всеотдайност построяват сградата.
В читалището има киносалон, библиотека читалня и ритуална зала.Сградата е завършена две години по-късно на 30 април 1982 година. Основна читалищна дейност е библиотечната. Благодарение на дългогодишния читалищен секретар Венка Костуркова се обогатява книжният фонд, расте броят на читателите от различни възрастови групи. Развива се богата художествена самодейност. Самодейците от селото се изявяват на съборите за народно творчество и на различни местни събития. Тандемът Кирил и Венка Костуркови са вдъхновителите на духовния и културен живот в селото.Читалището е в основата на организацията на всички празници на село Полето.
Благодарение на кмета на община Симитли Апостол Апостолов и народния представител Стефан Апостолов, се направи основен ремонт на сградата на красивото читалище в Полето, което придоби красив облик, също така бе обновена и библиотеката.
По време на празничната програма секретарят на читалището Илияна Христова връчи юбилейни грамоти на всички самодейци, които са допринесли за развитието и съхранението на традициите в читалището. А, председателя на Народно читалище „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето Иван Манчев връчи грамоти на онези, които останаха и ще останат в паметта на български феномен – читалището.
Първата грамота получи учителя, основател и 33 годишен председател на местното читалище Кирил Николов Костурков, посветил живота си за добруването и културния възход на селото. През този период той провежда активна културна дейност във всички насоки. Открива и запазва археологическите находки, които са част от трако –римския път и римската плоча с надпис, датиращ от 3 век след Христа за което е награден с почетен плакет лично от директора на Националния археологически музей към БАН - доцент Вагалински и плакет от община Симитли. През последните години написва и издава четири книги, посветени на историята и културата на родния му край, както и на пътуванията му до Австралия и други държави.
Специална грамота бе връчена и на човека, благодарение на който десетки години община Симитли се развива във всяка една посока, а именно кмета на община Симитли Апостол Апостолов.
И не на последно място за един човек, който незабравя да се връща в бащината си къща в селото. Грамота бе връчена и на Георги Григовор, син на кмета на селото през 80-те години Славка Григорова. Човек, който е помагал и помага за развитието на село Полето.
„Нека още веднъж си кажем – честит празник, скъпо родно читалище! Честит юбилей! Нека всички сме здрави, нека обичаме родното читалище, да го изпълваме с радост!“, с тези думи водещата на събитието Снежана Стоименова поздрави всички гости.
И както повелява традицията за всеки рожден ден, така и за празника на Народно читалище „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето имаше голяма торта, а кулминацията на празника бе едно вълнуващо изпълнение на Георги Костов, жител на селото, който изненада всички присъстващи с песен, написана лично от него по повод празника на читалището.
Гости на празника бяха още депутатът Стефан Апостолов, директорът на СУ "Св. Св. Кирил и Методий" - град Симитли, читалищни и културни дейци, самодейци, общественици, жители и гости на селото.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.